Prohledat tento blog

PROČ NEJÍM MASO ?


Je to, řekl bych v dnešní době velmi diskutované téma. A to je dobře J Protože, kdyby to nikoho nezajímalo, znamenalo by to, že je to každýmu fuk. Nebo to, že maso jí všichni, pak by nemělo smysl se o tom vůbec  bavit. Každopádně je jasný, že svět se vyvíjí, přetváří a životní jistoty se mění mnohem rychleji, než kdykoliv dřív v našem známém světě.
Proč tedy nejím maso?

Nejím ho proto, že jsem dospěl k nějakému milníku ve svém životě, kdy jsem si řekl, že by nebylo špatný přestat maso jíst. Proč to přišlo, neumím vysvětlit. V té době jsem to ještě nebral, jako ochranu zvířat. Přišlo to odněkud zevnitř a já jen naslouchal tomu hlasu.


    Předem upozorňuju, že se mé řádky níže, nemusí někomu vůbec líbit, takže dál nemusíš číst, pokud nechceš J 
                                                                                    Vždy je možnost volby.


Byl jsem velký „labužník“ a miloval jsem hlavně steaky. A nejen to, rád jsem měl grilovaný maso, ryby, prostě jsem „to“ fakt měl moc rád. Tu chuť křupavé pečínky..sbíhají se ti sliny? J No vidíš to, ale mě se z toho dnes spíš navaluje, když to píšu. Ne, protože už nejím maso, ale proto, že teď už mi to i nedělá dobře. Vidím za tím totiž smrt živé bytosti.
Ze začátku jsem jen chtěl přestat jíst maso, nebylo v tom vůbec nic jinýho. Jen pocit, že bych to rád zkusil. Taky se mi to vůbec nedařilo, protože pokaždé, když jsem si řekl, že tedy dnes začínám, přišla vějička v podobě „dobrého masíčka“, ať už v restauraci, nebo doma. Tak jsem stále posouval termín, kdy začnu být vegetariánem. Nutno podotknout, že při mé výchově jako masožravce, mě byli vegetariáni, nebo dokonce snad vegani, vždy velmi podezřelí, až padlí na hlavu.
 Nechápal jsem vůbec, proč se dobrovolně trápí a upírají si takový „dobroty“. Ale i tak jsem si říkal, že je to každýho věc. No a protože se mi to nějak nedařilo-přestat maso jíst…nechal jsem to plavat a řekl si, že až to příjde, tak to bude..nebudu tlačit na pilu.

A jak se mi to stalo?

Stalo se to, skoro jako ve filmu. Ale to je život! J

Odcestoval jsem s kamarádem do Indie ( video můžeš mrknout zde ). Země, která mě nikdy nelákala, před mou změnou
Miloval jsem a stále miluju moře, potápění, ostrovy..má to souvislost s minulými životy J To ale později J
Takže Indie, obrovská země, hodně lidí si ji spojuje s duchovnem. I Steve Jobs (Apple) byl v Indii za poznáním světa duchovna. Tak jsem se tam vydal taky, ze zvědavosti, co mě tam potká a za poznáním. Je to země plná protikladů a určitě stojí za to ji navštívit! Tím spíš, pokud má někdo pocit, že je chudej, nebo se má špatně…
Indické jídlo mě chutnalo moc. Kořeněné, hodně kari, a pálivé dle libosti. Ze začátku kuřecí maso, ryby. V podstatě podobné jídlo uměli udělat i bez masa. Takže postupně, tak nějak přirozeně jsem si dával k jídlu maso míň a míň a díky skvělé indické kuchyni, jsem nad tím ani neuvažoval.
 Kamarád však nedostatek masa pociťoval a tak jsem navrhl, že poslední večeři, když jsme byli v Dillí, si dáme maso. Na našem hotelu byla fantastická asijská restaurace. Například smažený lotosový květ..nevěřil bych, že se něco takovýho jí, natož, že je to skvělý J
Padl mi do ruky letáček této restaurace s nabídkou na Pekingskou kachnu. Tence nakrájené plátky do růžova vypečeného masíčka s křupavou kůrčičkou..Volba byla jasná! Když kachnu přinesli, dal jsem si sousto do pusy a hned to vyplivnul..FUJ!
Co je? 
Ptá se kamarád
Není dobrá?? 

Já na to: 
Ne, je to nějaký divný… 

Kamarád ochutnal taky a říká: „ Nikdy jsem nejedl lepší pečenou kachnu! „

Došlo mi, že není kachna špatně udělaná,ale že jde o to, že je to MASO!Přestalo mě chutnat, z ničeho nic, jen tak najednou, jsem ho vůbec nemohl pozřít. Kamarád se „obětoval“ a snědl i moji porci.Nechápavě kroutil hlavou, jak něco tak dobrýho nejím.

Ten den, poslední večer v Indii, jsem se stal vegetariánem. 
Už mě nechutnalo maso a já se nesnažil to přemáhat a byl jsem za to rád.
 Ale tím nechci říct, že abys přestal jíst maso, musíš letět do Indie! J O tom to určitě není ! J V podstatě to bylo pouze završení toho, co jsem vyslal dopředu, že chci přestat jíst maso. Zajímavý taky je, že dokud jsem se snažil, tak to nešlo.V okamžiku, kdy jsem tomu nechal volný průběh, přišlo to samo…A tak stejně to je, nejen s masem. Někdy je potřeba nechat věcem volný průchod, aby měli čas se naplnit-stát se. Míváme tendence to neustále někam tlačit, aniž bychom si všimli, že to tlačíme jiným směrem, než je přirozený. A pak se divíme, že to nejde…J


Takže nejím maso, co dál? J

Hned jsem si říkal, super…to nepůjdou alespoň  tuky do těla a zhubnu! J

Vážil jsem tehdy těsně pod 100kg. No, bylo to přesně 98kg J    tolik zase neeee!  J


Dost lidí se mě už tehdy ptalo :  A to jíš teď jen rýži a brambory?
 Nebo suchej knedlík?? JKlasická představa masožravce…dám si flákotu masa… a něco k tomu…No a když nejíš maso, tak si vlastně dáváš jen to …něco k tomu,ne? J


NE! 

Dokonce jsem si začal psát jídla, co jím, abych byl schopnej odpovídat. Lidi totiž pak zírali a říkali ..aha, no jo, no vidíš, to mě nenapadlo..:-)

Např:
fazole na kyselo s česnekem a majoránkou, květák s bramborovou kaší, zeleninové rizoto, 

vegetariánské sushi (avokádo), nadívané žampiony, pečené brambory s kukuřicí, rajčatová polévka, 
dušená mrkev s hráškem a brambory, špenát s bramborovými noky…jídel kolik si vzpomeneš.Rozhodně to není na umření hlady ani na problémy se zdravím. Samozřejmě platí, strava by měla být pestrá.

No jo, ale stejně maso jíst musíš!

PROČ? Ptám se…

Moje máma mě odpověděla: „Protože, když nebudeš jíst maso, umřeš!“

Já vím mami, myslelas to dobře, mělas o mě strach. 

Jenže právě strach je to, co nás ovládá jinam, než chceme my sami, než chceme my uvnitř. Strach svazuje naše rozhodnutí a naše činy. Proto je nutný se zbavit strachu a začít jednat na základě rozhodnutí srdce a naší duše..


Ok, takže téměř 1,5 roku bez masa…je jasný, že jsem neumřel, jinak bych to tady nepsal, to dá rozum! J

Nejen, že jsem neumřel, ale shodil jsem 8- 9 kg a začal se pohybovat s váhou kolem 90kg. Je fajn netahat sebou…ne na zádech, ale většinou na břichu .-) 9 kg závaží-tuku.


Co mě to ještě přineslo?

Svobodu, je to divný, ale ano svobodu. Svobodně jsem se totiž rozhodl, že nebudu podporovat zabíjení zvířat. Taky zmizel pocit nacpanýho břicha k prasknutí po nedělním obědě. Vůbec tento pocit zmizel úplně. Maso se totiž velmi těžko tráví. Nejsme uzpůsobení na trávení masa, jinak by nám z něj nebylo těžko..to taky o něčem svědčí. Já vím, že mě teď v hlavě hodně z vás oponuje …

Takže, dál to už je jen pro silné povahy, pokud to uneseš, čti:Psal jsem, že jsem přestal maso jíst, protože to přišlo zevnitř. Ale v okamžiku, kdy se to stalo, jsem uviděl i širší důsledek mého rozhodnutí. Začal jsem se zajímat.

Do té doby jsem jako většina, nechtěl nic slyšet o jatkách, co tam provádí, jak jsou zvířata surově bita, chována ve strašných podmínkách, zabíjena ve stresu a plná antibiotik, aby neonemocněla ze zranění, která se jim běžně stávají, díky zacházení s nimi.Nechtěl jsem nic slyšet, vidět, protože to maso je přece tak dobrý…tak proč bych se měl trápit něčím, co stejně neovlivním?AŽ 70 % VŠECH POUŽITÝCH ANTIBIOTIK V USA JE PODÁNO HOSPODÁŘSKÝM ZVÍŘATŮM. ČASTO I TĚM, CO NEJSOU VŮBEC NEMOCNÁ !
Proč raději neuvěřit výmyslu o „farmářském chovu“ ?! Jak je tam o zvířátka pěkně postaráno a jak jsou „humánně“ ZABITA ! Slyšíš a vidíš to slovo? ZABITA !


Já vím, že to není hezkej pohled, nevypadá to jako ten krásnej kousek hovězího v supermarketu, viď ? Neboj, určitě ale bude...


Přišel jsem na to, že vlastně tím rozhodnutím, že nebudu jíst maso přeci jen něco změním. Minimálně to, že kvůli mně nebude nikdo muset žádný zvíře zabít. A to je nádhernej pocit !Jako masožravec, musím vzít na sebe zodpovědnost, že kvůli mně se zvířata zabíjí.
Nejlepší příklad o tom, jestli jíst maso, nebo nejíst, je, když ukážeš dítěti se vším všudy, jak se k němu jídlo dostalo na stůl.


1.Třeba jablko…Ukážeš dítěti video ,jak vyrostl strom, na něm květ, který opylovala včelka, potom vznikl plod a uzrál v krásné jablko. To jablko, plod toho stromu, se utrhne a příští rok vyroste další a další rok další, když se o strom budeme pěkně starat. Nakrájíš dítěti jablko na talíř a ono jej s chutí sní, zvlášť po takovém krásném příběhu, jak se k němu to jablko dostalo.


2.Třeba telecí maso…Ukážeš dítěti video, jak kravičku násilím oplodní inseminátor, jak se jí narodí telátko, které ji násilím seberou a kráva nešťastně bučí, protože přichází o své dítě. Jak s teletem zachází, jak s kusem věci.


 Ukážeš svýmu dítěti, jak tele jde na porážku s hrůzou v očích, protože vidí ostatní telata a slyší, jak „křičí“ hrůzou, protože ví, co se jim stane. Ukážeš mu, jak dostává elektrický šoky holí, aby šlo tam, kam jít nechce, protože ví, že tam číhá SMRT.


 Stejně se tam nakonec dostane a telátko podříznou. Krvácí, třepe se na zemi v louži krve a vyhasíná mu život v očích. Pak mu na nohu připevní lano, řetěz a vytáhnou ho nahoru, aby z něj odkapala všechna ta krev. Další jej rozpůlí a rozčtvrtí a další naseká biftečky, řízečky. No a jeden ten telecí řízeček teď naservíruj svýmu dítěti..

Co myslíš, jaké jídlo, si vybere tvé dítě, když mu ukážeš celou přípravu?


Asi dobře víš, stejně jako já, že to bude to jablko. 

Není tohle přirozený výběr, co je lepší pro tvé dítě, pro tebe? 

Pohoršuj a rozčiluj se jak chceš, je to prostě tak. Jsme tu pro to, abychom milovali, ne zabíjeli.


Možná to ani nechceš číst, to svinstvo, co jsem teď dopsal, možná to nechceš vědět. Možná raději dál budeš věřit těm lžím o humánním chovu a humánním zabíjení. Možná budeš dál dělat, že to není, že se rodí úhledně zabalené balíčky, krásně nasvícenýho masa v supermarketu.

 Možná budeš dělat, to co jsem dělal i já, že se tě to netýká. Co oči nevidí…

Je to ale zbabělost. Ať se ti to líbí, nebo ne. Pokud jím maso, musím za to vzít plnou zodpovědnost. 


To, že se zabíjí zvířata, je i moje vina! Basta. Nic jinýho neexistuje. Mám ale volbu. Nejíst maso. Když jsem to zvládnul já, zvládne to kdokoliv. Navíc se cítím skvěle a nejsem nemocnej. Není nic, kromě chuti, kterou mě odmalička pěstovali, co by mě chybělo. A já kvůli své chuti, nechci dál nechat zabíjet žádné další zvíře. Navíc dnes je to jen vzpomínka v mozku, že něco pěkně voní. V okamžiku vybavení si představy jezení masa…brr, zvedá se mi žaludek.To nemluvím o tom, že se mluví o tom, že máme šetřit vodou, že vody bude nedostatek atd.

A víš, že?

 1. Více než třetina světové produkce obilí připadá na krmivo pro hospodářská zvířata?
 2. Na vyprodukování 1kg hovězího masa se spotřebuje přibližně 15 000 litrů vody a spotřebuje až 16kg obilí?!
 3. Když si odepřeš 1 kg masa, je to jakoby ses 2 až 4 měsíce vůbec nesprchoval ( myslím tím ušetření spotřeby vody)
 4. Na 1kg kuřecího masa se spotřebuje  3 až 6 000 litrů vody !
 5. Produkce 1kg obilí vyžaduje naproti tomu jen 450 litrů vody.
 6. Záliba v masité stravě má na kontě více oxidu uhličitého než celé odvětví dopravy?

 
Ne, určitě nechci vynášet soudy, nebo poučovat. Je to každýho svobodná volba, co si vybere. Jen se snažím vysvětlit, proč a jak se to stalo mě. Určitě tomu napomohly i články podobnýho typu, jak teď píšu i já. Když se ke mně začaly dostávat informace o tom, jak to doopravdy s chovem zvířat je. Když jsem začal otevírat oči, ne je zavírat. Co na to děti? Video 
Ok, takže jsem byl vegetarián a spokojenej. Samozřejmě jsem slyšel o veganech, co nejí ani vajíčka, nepijou mlíko..atd. fakt už extrémisti tihle vegani! J


No jo, ale jen do doby, než jsem zjistil, proč nejí vajíčka a proč nepijí mlíko a nejí nic živočišnýho. Jsme jediný savec na planetě, který pije v dospělosti mlíko jiného savce. To není přirozený. Proč máme asi alergie na laktózu, proč, když se napiješ mlíka, se těžko tráví? Protože nám nenáleží do žaludku, proto.        No, nevypadá to úplně přirozeně...


Podobný to je s vajíčkem. Vajíčko je samičí pohlavní buňka a nese genetický materiál matky, obsahuje vše podstatné pro zrození a další vývoj jedince, pokud dojde k jeho oplodnění...mňam,viď? JÁ ČLOVĚK, JÁ JSEM NEJVÍC,JSEM VŠEŽRAVEC, TAK VŠECHNO SEŽERU. To byl myslím ale Otesánek,ne? J
No jo, ale když já to mlíko a vajíčka měl tak rád! J Co s tím? 

Na jednu stranu všechno chápu. Kráva se uměle oplodní, narodí se tele, to zabijeme a sníme a mlíko, který tele už nepotřebuje-je mrtvý-u nás v žaludku, vypijeme. Vlastně ho dáme tomu teleti…po smrti. Příjde ti to fakt hnusný? A dočetl jsi až sem? Tak to gratuluju! JPřidám větší kalibr, který jsem četl od nějaké známé osobnosti, matky, která kojila své dítě a je veganka. 

Napsala:
Pít mlíko krávy, nebo jakéhokoliv jiného savce je stejné, jako kdyby mě znásilnili, mé dítě po narození zabili a snědli a já bych jim ještě musela dát to mlíko, které patřilo mému dítěti a oni by ho vypili..…Ano tohle my lidi děláme krávě!

Ok, zvolním. 


Takže 1,5 roku mě trvalo, než jsem se dopracoval k tomu, abych mohl říct, že už ani za tohle nenesu odpovědnost. Vegana jsem přeskočil a skočil přímo na „živou stravu“ tj. RAW.Co mi to přineslo? J

Zhubnul jsem během 3 měsíců dalších 14kg, bez námahy, jen jako vedlejší efekt této stravy.To je velká motivace, ne? :-)

 Vážím teď 75 kg. Jestli si ještě pamatuješ, na začátku mé cesty, jsem vážil 98kg. Teď mám o 23kg míň.

Pokaždý, když jsem potkal mámu a vážil 98 kg…stabilních J ,si do mě rýpla: „Nepřibrals?“ J

No a teď mě zase říká: „Seš strašně vyschlej! “ J 
Nejsem mami, konečně mám váhu, která je přirozená pro mý tělo! Cítím se báječně, nemám žádný potíže a mám velkou radost, že netahám těch 23kg furt někde sebou! 

Jsem zdravej víc, než kdykoliv předtím, i když jsem byl mladší! Jakej potřebuju větší důkaz, že je to správně? Já žádnej. Proto to tady píšu. Ne, abych agitoval. Přesvědčoval. Nebo nedej bůh urážel. Ne, píšu vlastní zkušenost! Ano, jsem vitarián (RAW strava) teprve 3 měsíce. Jídla jsou super, zlepšili se mě chuťový buňky. Pochutnávám si na vynikajících receptech. Vše bez cukru, umělých sladidel, bez konzervantů..atd. 


Nevím, jestli budu vitarián napořád, nevím co bude zítra..ty to víš? J 


Ale jedno vím určitě, když bych náhodou z jakýhokoliv důvodu nebyl na RAW stravě, budu minimálně Vegan. Už nikdy nechci, aby kvůli mé chuti kdokoliv trpěl.

11 komentářů:

 1. Veľmi dobre napísané a zostavené. Akoby som o sebe čítal. Na raw ešte nie som, ale táto myšlienka vo mne drieme.
  Verím, že veľa múdrych ľudí si z tohoto vezme príklad.
  Myslím si že vegánskym spôsobom života môžeme zachrániť planétu 🌎.
  Go Vegan 🍒

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. :) dekuji, ano, take si to myslim. Muzeme zachranit planetu i sebe. Tim, ze nebudeme ublizovat, ani sobe, ani nasi krasne planete, ani tem, co tu s nami, na te krasne planete spolecne ziji :)

   Vymazat
 2. Ak máš problém z váhou, odporúčam začať zmeniť životný štýl. Veľmi dobre a inšpiratívne napísaný príbeh jedného človeka, ktorý počúval hlas svojho srdca, čo mnoho ľudí nerobí žiaľ. Žiaľ pre nich.
  Z celého srdca želám každému, aby bol zdravý, mal primeranú váhu, teda bol štíhly a hlavne mal čisté svedomie , čo karnista nikdy mať nebude.
  Ak sa človek chce zbaviť chorôb a iných problémov, cesta vedie týmto smerom. Ľudia čo vás budú prehovárať tomu nerozumejú alebo vám len závidia váš úspech a pevnú vôľu byť šťastným a zdravým. Výborný článok.
  Mal by vyjsť v časopise o zdraví. Najlepšie v každom časopise. Ďakujem. Pekný šťastný a zdravý život prajem. 🥒🍐🍎🍌

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dekuji take a verim, ze se brzyy probudi dalsi ide, kterym dojde, ze chceme zit zdrave a bez zabijeni.

   Vymazat
 3. Moc pěkně napsané a prožité. Tleskám a respekt. Respekt proto, že to nejen že máš nastudované, ale i prožité. Proto mne trochu vyvedlo z míry tvoje video, kde odbočuješ zde nastoupené cesty. Ale věřím, že je to jenom odskok. Protože i já neumím být 100% vitarián, i když hned po "odskoku" vím, že jsem šlápl vedle. Ale to je má slabá vůle, vím. Jak rád bych se s tebou setkal a pohovořil, protože nacházím v tvých článcích novou inspiraci a chuť změnit své "zvyky". Pro tvůj článek bych jen doplnil video, které mne dostalo na cestu od masa, a sice https://www.youtube.com/watch?v=zMuJ-bDs30M&t=2851s. Jen pro ty, kteří čtou i komentáře, někdy je v nich daší inspirace. Měj se krásně, Míšo.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Cauky Tony, dekuji za krasny komentar i za odkaz na Gary Yourofskeho Nejlepší řeč, kterou kdy uslyšíte. To video mi pomohlo se zbavit zavislosti na syru a mlecnych vyrobcich, kdyz jsem ho tehdy slysel. A jinak ja neodbocuji ze sve cesty, naopak, upevnil jsem se na ni :) Byl jsem 4 roky na zive RAW strave, protoze mi to absolutne vyhovovalo. Jak vis z videa, kdyz jsi ho videl, tak najednou prisli duvody, proc jsem zacal jista i varene jidlo rostlinneho puvodu. Stale si myslim, ze ziva strava je pro telo, to nejlepsi po zdravotni strance. Navic ziva strava te nepusti do prejidani se..jezeni jen kvuli chuti. Ale je tu i druha stranka, spolecenska. A hlavne, clovek by nemel strunu prilis napinat, pokud to uz tak neciti. Tohle je moje zkusenost. Ja rikal Buddha, kdyz byl u asketu. Uslysel na rece otce maleho chlace, jak mu rika: Aby housle dobre hrali, nesmi byt struny ani prilis povolene, ale ani prilis napnute. Aby vydavali krasny zvuk, musi byt tak akorat. Tehdy Buddha pochopil, ze k osviceni nedojde zadnym extremem, ale zlatou stredni cestou, tak aby pochopil obe strany mince. A toho se presne drzim :) Dulezite je, aby nam veci v zivote prinaseli radost a toho se take drzim. Moc zdravim a drzim pesti na Tve ceste.

   Vymazat
 4. Hezky napsané. Je v tom i mnoho pravdy o tom, že by jsme se měli zamyslet nad příčinami duševních poruch, projevujících se v jednostranné stravě, bulímií, anorexií, nad neschopností rozeznat zvíře od člověka, ženy od muže, idiota od génie, evoluce od degenerace, neschopnost rozeznat evoluční výhodu všežravce ad speciality na jeden druh stravy atd.

  OdpovědětVymazat