Prohledat tento blog

JAK NA ŽIVOU (RAW) STRAVU


Tímto článkem bych chtěl více přiblížit, jakým způsobem se stravuji, co vlastně jím a jak si jídla připravuji. Hodně lidí stále neví, tápe, zdá se jim to příliš složity apod. Co je živá strava jsem psal již v článku Raw živá strava (odkaz klikni zde)
 Jsem na živé stravě více něž 1,5 roku. Dodnes vidím na živé stravě samá pozitiva:

                                                                                         1. Jsem zdravej


Thajská kokosová polévka
Dnes už se najdeš RAW jídla i v restauraci! :)
                                                          
Za celou dobu na živé, RAW stravě jsem nebyl nemocnej.
 Vyjma drobného nachlazení, které mělo psychosomatický důvod ( jako všechny nemoci) a bylo za 2 dny pryč. Myslel jsem si, že nemůžu onemocnět, chyběla mi pokora. Bylo by chybou si myslet, že strava je zázrak a vyléčí mě ze všech nemocí. Bude tomu tak, pokud v souladu se stravou změním i své myšlenky, své chování.



2. Jsem vitální, plnej energie 




Díky živé stravě se mi upravila tělesná váha. Ztratil jsem 30 kg nadváhy. Nemusíš mít z toho strach, pokud máš opačný problém a potřebuješ přibrat, díky živé stravě se ti upraví metabolismus a váha přesně tak, jak tvé tělo potřebuje. Proč tomu tak je? Protože dáš tělu přirozenou stravu plnou minerálů a vitamínů, neznehodnocenou tepelnou úpravou.

Máš nadváhu?

Tak si piš, že živá strava je ta nejlepší cesta k tomu, aby jsi měl zase normální váhu a cítil se naprosto skvěle. 
Denně se těším ze svého "nového" těla.


3. Jím pestře a těším se z každého jídla


Hrášková kaše s kukuřicí, marinované batátové lupínky (sušené),
raw sýr z para ořechů, marinované houby shitake a marinovaná žlutá cuketa.
Dozdobeno: ředkvičky polníček


Nejenže jím pestře, ale naslouchám tělu, co si řekne, to taky dostane. Když mám hlad, tak jím, mám žízeň, tak piju. Mám chuť na fresh, dám si fresh, nemám chuť na sladký, dám si zeleninu. Mám pocit, že potřebuji doplnit železo, dám si listovou zeleninu, mám chuť na sladký, dám si ovoce...a někdy báječnou raw čokoládu. Prostě naslouchám potřebám mého těla. Tělo si žádá mák (mám na něj chuť),znamená to, že potřebuju doplnit vápník, dám si třeba makové mlíko.

Poslouchat tělo a dát mu, co chce je super. Naše tělo to ví, ale je potřeba se ztišit dovnitř a naslouchat.

POZOR! 

Styl, že mám chuť na sladký a dám si kolu, nebo zákusek, ten určitě nefunguje pro naše zdraví!


Tento styl funguje pouze pro byznys nadnárodních společností a farmaceutických firem, ne pro Tebe!


Tyto jídla, mne udělali zdravým, mladým a plným energie.

                
               
                 
Tak tohle je živá strava. Je zábavná, barevná, velmi jednoduchá a přitom neskutečně prospěšná našemu tělu.

Snídaně

Říká se, že je to základ dne. Dám tím tělu informaci, jak ho mám rád, co mu dopřeji proto, aby mohlo dobře fungovat. 



Miluju ovocné kaše. Tak si každý ráno připravuji právě něco takovýho. Vždy dle dostupnosti ovoce.

Např: banán, jablko, kiwi rozmixuju se směsí oříšků, nebo přidám chia semínka, trochu kokosového oleje. Ozdobím nakrájeným ovocem, posypu kokosem, nebo konopným semínkem a mám úžasnou snídani, která mému tělu dodá přesně to, co ráno potřebuje-energii. Trvá to stejně dlouho, jako namazat rohlík, rozdíl v přínosu pro mé tělo je ovšem mnohonásobný.

Na snídani používám obyčejný tyčový mixér s mixovací nádobou. Tento set jsem používal téměř rok, než jsem si pořídil kvalitní mixér a v pohodě zvládal a zvládá většinu receptů.



Oběd

Výběr jídel v raw kvalitě je opravdu obrovský. Vše se dá najít na internetu. Stačí v google zadat raw recepty a vyjede jich opravdu hodně. Např. odkaz zde 

Rajčatová polévka "gazpacho" 
Zralá rajčata dáme do mixéru, přidáme sušená rajčata (v oleji, nebo předem namočíme), koření dle chuti (bazalka, medvědí česnek atd.) česnek, sůl. pepř, trochu agávového sirupu, pokud nejsou rajčata sladká. Vše rozmixujeme do hladka. Posypeme dýňovými semínky a zakápneme dýňovým olejem.


Kukuřičná kaše s hlívou ústřičnou a nadívanou kedlubnou.
Kukuřičná kaše: rozmixovaná mražená kukuřice , sůl, pepř, kokosový olej.
Marinovaná hlíva ustřičná v tamari omáčce, sůl, pepř 
Kedlubna na plátky, nádivka: cibule, žlutá paprika,rajče, česnek, trochu chilli, slunečnicová semínka, okořenit dle chuti. Vše rozmixovat, přidat jarní cibulku.
Celé dozdobeno listy salátu s cherry rajčátky, zakápnuté dýňovým olejem. 
Žampióny byly marinované spolu s hlívou.
Přestože se může tohle jídlo zdát složitý na přípravu, celé to trvá cca 15 min.
Samozřejmě vyjma marinování hub. Ty je ideální dát do marinády den předem. Hlíva však stačí i 2 hodiny předem. Ano,je syrová a je vynikající :)


Většinu jídel mixuju, suším, prostě připravuji si je tak, jak mi chutnají. nedržím se žádných pravidel. Dokonce si klidně dám vařený jídlo, když budu chtít. Zatím však nechci.
Nepotřebuji, jsem spokojenej s tím, co jím, jak se cítím. Kdyby to bylo jinak, opět poslechnu své tělo.

Doporučuji si koupit kvalitní mixér


Stejně tak je fajn mít i  kvalitní sušičku.

Není to drahý :) Nepotřebuji totiž mikrovlnku, sporák, troubu, ani hrnce...když to sečtu, podtrhnu, raw strava vyjde levněji i přes spotřebiče :)


Večeře

Večeřím tehdy, kdy mám hlad. Někdy dokonce i pozdě večer, třeba ve 22 hod a i přesto nemám výčitky. Na živé stravě není potřeba :) Samozřejmě nejdu hned spát, dám tělu čas vše strávit.



Moje oblíbené sušené krekry (do 42 stupňů) s rajčatovým dipem a mungo fazolkama
Sušené krekry: Přes noc namočená lněná semínka, slunečnicová semínka a pohanka.
Ráno je slijeme přes cedník. Lněná ne, ty udělají takový sliz, bude se nám vše dobře pojit.
Do mixéru dáme, trochu lněných semínek, pohanku a trochu slunečnicových semínek. Přidáme utřený česnek, cibuli, tamari omáčku, sůl, pepř, můžeme dát bazalku, oregáno, jaké koření máme rádi.
Vše rozmixujeme. Do vetší mísy dáme tuto směs, přidáme zbytek slunečnicových a lněných semínek. Tyčovým mixérem vše domixujeme do kašovité hmoty a případně ještě dochutíme.
Rozetřeme tenkou vrstvu na pečící papír, dáme do sušičky, nebo do trouby sušit na 42 stupňů.
Doba sušení je cca 10 hodin.
Rajčatový dip: Cherry rajčátka, sušená rajčata, paprika, česnek, jarní cibulka, olivový olej, lahůdkové droždí, sůl, pepř, oregáno. Vše rozmixujeme. Dáme na krekry a dozdobíme naklíčenýma mungo fazolkama a cherry rajčátky. Můžeme přidat olivy apod.


Svačiny

Nejím jen 3x denně. Jím tehdy, když mám hlad. Během dne dost často pojídám natural oříšky, ovoce, smoothies, krekry, nebo čerstvé šťávy z ovoce a zeleniny.

Opravdu netrpím hlady. Jím jen to co mi opravdu chutná. V okamžiku, kdy se odprostíš od závislosti na cukrech, tucích a jiných závislostech skrytých ve zpracovaných potravinách, začneš si užívat rozmanitosti chutí přírodních potravin v podobě, kterou nám připravila matka příroda :) a ne fabrika s umělýma hmotama...

Jaké potraviny nakupuju?

Snažím se kupovat  ty " nestříkané" .... V létě nejlépe ze zahrádky, případně farmářské bedýnky.
 Dost často není vyhnutí a nakupuju bežně v supermarketu. Nejím jen bio, to bych lhal, a to nechci. Snažím se však vybírat potraviny čerstvé. Ano, mnoho lidí vám bude říkat, jak je zelenina vyhoněná bez vitamínů a minerálů, ovoce dozrává ve skladech a je taky bez ničeho...v tom případě by nezbývalo, než nejíst vůbec, ale i vzduch je "otrávený" a tak raději i nedýchat :))

 Kašlete na "chytráky" a nechte je jíst, co chtějí. Každý má svoji cestu poznání.

Dezerty

Nenech se splést věkem na dortu, je to můj metabolický věk :-)
Biologický je 47 let.


Raw dorty, dezerty jsou prostě TOP :) 

Používá se raw nepražené kakao, kokosový olej, agávový sirup, nebo jiné přírodní sladidlo. Když je zralé ovoce, není potřeba vůbec doslaďovat. Miluju raw dortíky, jsou krémové, bez smetany a jiných živočišných výrobků.

Raw čokoláda
Rozpustíme kakaové máslo, přidáme raw nepražené kakao, trochu agávového sirupu, trochu kokosového oleje, vše dobře promícháme a  dáme do formy. V lednici, nebo v mražáku necháme ztuhnout.

Mléka


Mandlové mléko

Pozitivní účinky mandlového mléka
1. neobsahuje laktózu ani cholesterol
2. pomáhá při překyselení organismu
3. je bohaté na nenasycené mastné kyseliny
4. patří mezi zdroje vápníku, draslíku a hořčíku
5. obsahuje vysoké množství vitaminu E, D a B
6. podporuje tvorbu mateřského mléka
7. má mírně projímavé účinky
8. obsahuje velké množství kyseliny linolové a fosforu, které zvyšují duševní výkonnost

Kokosové mléko


  • Kokosové mléko je tučné, obsahuje asi 13% tuků z čehož větší část tvoří nasycené mastné kyseliny, ale žádný cholesterol.
  •  Je zdrojem polyfenolů, antioxidantů, některých vitamínů řady B, vitamínu C, kyseliny listové, vápníku, hořčíku, železa, draslíku a zinku.
  • Obsahuje zdravotně pozitivní látky, které zvyšují sílu zdraví a také podporují hubnutí.


Makové mléko


Mák je vysoce zásaditý jako mandle a vedle sušeného tymiánu, majoránu a čaje Lapacho má nejvyšší obsah vápníku. Ve 100 g máku je 1460 mg Ca!

  • Kravské, ale i jiné mléka živočišného původu obsahují tzv. kasein. Kasein je hlavní bílkovina, kterou mléko obsahuje a její podíl činní až 80 %. A právě kaseiny se stále častěji stávají příčinou alergie na mléko. Navíc čím dál víc se mluví o tom, že kasein zpomaluje metabolismus buněk a zahleňuje tělo. Makové mléko je naopak velmi vhodná a zdravá alternativa nejen pro ty, co trpí alergií na živočišné mléko.
  • Makové mléko je na rozdíl od kravského (kyselinotvorného) zásadité. To znamená, že uleví vašemu organizmu od překyselení.
V porovnání s kravským mlékem je v makovém mléku 10x více vápníku. 


  • Mák má velmi pozitivní účinky na kvalitu vlasů, nehtů a pleti. Působí na jejich pevnost a pružnost.
  • Výzkumy prokázaly, že konzumace máku nebo produktů z máku působí i jako prevence proti rakovině.
  • Makové mléko obsahuje spoustu vitamínů a minerálů jako např.: železo, hořčík, draslík, fosfor a taky velmi hodnotný antioxidant – vitamín E.


Výroba je velmi jednoduchá. Potravinu z které chceme udělat mléko, předem namočíme. Nejlépe na 24 hod. Potom s přidáním vody rozmixujeme několikrát v mixéru a přecedíme přes plátýnko, nebo velmi jemné sítko.


Nevidím důvod pít mléko krávy, které patří jejímu mláděti, zakyselovat si organismu, vytvářet různé nemoci, když můžu pít úžasná rostlinná mléka, která jsou na rozdíl od kravského mléka zdravá. Navíc i zdravý rozum mluví jasně proti živočišnému mléku a z něj mléčných výrobků. 

 Tedy tehdy, pokud chci být zdravý. vždy je to moje volba.

Kdo umí číst, zjistí kolik má vápníku živočišné mléko, které zakyseluje organismus a kolik rostlinné potraviny. Argument o vápníku tady mizí...




Klíčení

Hodně používám naklíčená semínka a luštěniny. Hlavně mungo, čočku, cizrnzu...atd

Naklíčením až několikanásobně roste obsah vitaminů, zejména skupiny B, C, E, A. Zrno produkuje celou řadu hodnotných látek, které náš organismus potřebuje zvláště v zimě, kdy míváme na talíři méně čerstvých potravin. Klíčky luštěnin se odpradávna používaly při otocích, svalových křečích, trávicích potížích a při problémech s vyrážkami a ekzémy.


Pitný režim




Celý den piju čistou vodu. Stále sebou vozím láhev vody. Dávám přednost  skleněné láhvi, raději než  plastu. Jakou vodu? V létě, pokud to jde, beru vodu ze studánky, blízko zahrady.
Když nemám možnost mít tuhle úžasnou živou vodu, používám běžnou vodu z vodovodu. Nekupuji balenou vodu, jen minimálně, nemám-li přístup k jiné. Vím, z vodovodu není také nic moc. Ale upravuji si ji.

Jak?
Dávám ji do džbánu, ten postavím na květ života a ještě dovnitř dávám šungitovou pyramidu.

  


 květ života čistí a harmonizuje















Šungit má absorpční, baktericidní a katalytické (čistící) schopnosti







O vodě a jejich zázračných vlastnostech jsem již psal v článku Voda (odkaz zde)





Voda je nejdůležitější v našem životě, aniž si to uvědomujeme.

Naše tělo obsahuje více než 70 % vody. Voda tedy ze 70 % ovlivňuje naše tělo. Věnujme pozornost, jakým způsobem ovlivňujeme 70 % našeho těla. Je to důležitý pro nás, jak se potom cítíme, jak je naše tělo spokojený a jak jsme zdraví, či nemocní.

Voda se dá ovlivnit i pomocí tzv. spinování. Více ve videu zde:



Ok, tak to tedy je něco málo z mé stravy. samozřejmě, že toho je mnohem mnohem víc, ale to by bylo už na knížku a ne na článek :))

Masožravci, "výživový poradci", skeptici a mnoho dalších bude namítat a povídat něco o bílkovinách, minerálech, vápníku..atd, že vám budou chybět, když se budete stravovat živou stravou...

Nevěřte jim!

Oni o tom nic neví! :) Nechte je být a všímejte si sebe a svého zdraví :)

Stav mého těla po 3 letech bez masa a 1,5 roku na živé stravě

Bílkoviny v mém těle 
Doporučený rozsah je 11,1-13,6 kg Mám 13kg, tedy vrchní hranici.
To znamená, že mému tělu nechybí bílkoviny ani po 3 letech bez masa a živočišných výrobků!

Nejčastější argument těch co konzumují mrtvá zvířata je ten, že bez masa jim budou chybět bílkoviny....BULL SHIT :)

Minerální látky v mém těle
Doporučený rozsah je 3,8-4,7 kg Mám 4,35 kg, tedy opět vrchní hranici.
To znamená, že mému tělu nechybí minerály ani po 3 letech bez masa a živočišných výrobků!

Tělesný tuk v mém těle
Doporučený rozsah je 8,9-17,7 kg Mám 7,5 kg, lehce pod spodní hranicí, ale vůbec mi to nevadí. Cítím se skvěle, nedovedu si představit, být zde ve vrchní hranici :)) Tedy dovedu, ale už nechci :)
To znamená, že mému tělu nechybí tuk a jsem spokojenej se svým stavem! Když jsem jedl maso, měl jsem 30kg nadváhy.

Tělesná voda v mém těle
Doporučený rozsah intracelulární  je 25,7-31,4 l. Mám 30 l, tedy opět vrchní hranici.
Doporučený rozsah extracelulární  je 15,7-19,2 l. Mám 18,5 l, tedy opět vrchní hranici.
To znamená, že mému tělu nechybí voda ani po 3 letech bez masa a živočišných výrobků!



Jím velmi pestře a tím to je. Spousta rostlinných potravin obsahuje vše, co potřebujeme k životu a co víc, na rostlinné stravě jsme vitálnější, zdravější. Rostlinná strava ve mě probudila soucit ke zvířatům. Dříve jsem nechtěl vědět, jak se mi dostal na stůl steak, strkal jsem hlavu do písku. Dnes je to jiné. Byl bych rád, aby jednou děti našich dětí se učili ve škole o historii, že jsem jedli zvířata a divily se tomu stejně tak, jako dnes nechápeme, že bylo otroctví. Bude to jen historie a minulost. Posuneme se dál ve vývoji lidstva.



Blíží se vánoce a i to není těžké v živé stravě připravit :)
Jsou to mé druhé vánoce na živé stravě a těším se na ně! .)


"Bramborový salát"
Brokolice,paprika, mrkev, kedlubna,petržel, celer, cherry rajčátka. Vše na drobné kostečky, přidáme hrášek, kukuřici, promícháme v míse. 
"Majonéza": namočíme kešu na cca 2 hodiny, zcedíme a dáme do mixéru. Přidáme křen, sušený medvědí česnek, trochu vody, sůl, pepř, případně sušená cibulka, nebo čerstvá jarní cibulka. Vše rozmixovat do hladka. Přidáme do mísy k nakrájené zelenině a promícháme. Je to fakt skvělý...úplně jako bramborovej vánoční salát :)


RAW cukroví?

                                     


V raw kvalitě se dá udělat cokoliv :) Věřte svým instinktům, svému vnitřnímu hlasu a jděte do toho, pokud Vám něco říká, že by to mohlo být skvělý pro Vaše zdraví, redukci váhy, pro lepší energii.

Jím RAW, sportuji a žiju aktivně, pokud Vám někdo bude tvrdit, že to nejde, tak lže, nebo tomu nerozumí a jen to někde slyšel, nebo četl. Já to mám vyzkoušeno na sobě.


Do vánoc bych rád zvládl ještě jeden článek o 42-denním půstu na zeleninových a ovocných šťávách, který může pomoci vyléčit spoustu nemocí :)




Buďte šťastní :)

Michal Shark



Žádné komentáře:

Okomentovat